لیچینگ فلزات

لیچینگ فلزات

لیچینگ فلزات

لیچینگ فلزات به معنای تصفیه فلزات به وسیله شستشو می باشد.

لجن، گرد و غبار ، باقیمانده سایر مواد زاید ناشی از صنایع فلزی آهنی و غیر آهنی، در صورت عدم صحیح دفع، تهدید جدی برای محیط زیست محسوب می شوند. دفع این زباله ها گران است و ترمیم یک گام ضروری است که برای کنترل اثرات منفی زیست محیطی در صورت عدم کارآیی دفع انجام می شود. از چند دهه گذشته، ذخایر فلزات درجه یک جهان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما تقاضا برای فلزات در زندگی روزانه در این دوره الکترونیکی به سرعت در حال رشد است. کاهش سنگ معدن های درجه یک از صنایع معدنی می خواهد که به دنبال منابع جایگزین برای استخراج فلز باشند. لجن، گرد و غبار و سایر مواد زاید حاصل از صنایع فلزی، گزینه های جالبی هستند زیرا هنوز هم حاوی مقادیر قابل توجهی از فلزات اساسی و سنگین با ارزش هستند. روش لیچینگ فلزات برای استخراج فلزات از این ضایعات میشود.

انواع محلول لیچینگ فلزات

اکسیدها با یک اسید سولفوریک یا حلال کربنات سدیم شسته می شوند، در حالی که سولفات ها را می توان با آب یا اسید سولفوریک شستشو داد. هیدروکسید آمونیوم برای سنگهای معدنی، کربناتها و سولفیدها بکار می رود و هیدروکسید سدیم برای اکسیدها استفاده می شود. محلول های سیانید حلال برای فلزات گرانبها است، در حالی که محلول کلرید سدیم برخی کلریدها را حل می کند. در همه موارد ، حلال شسته شده برای مقادیر موجود ارزان و در دسترس، قوی و ترجیحاً انتخابی است.

روش های لیچینگ فلزات

لیچینگ فلزات با دو روش اصلی انجام می شود: شستشوی ساده در دمای محیط و فشار اتمسفر و شستشوی فشار ، که در آن فشار و دما به منظور سرعت بخشیدن به عملیات افزایش می یابد. روش انتخاب شده به درجه ماده خوراک بستگی دارد.

لیچینگ در محل، یا شستشوی درجا، در سنگ معدن هایی که خیلی زیر زمین و از نظر درجه بسیار پایین برای تصفیه سطح هستند ، انجام می شود. محلول لیچینگ فلزات از طریق بدنه سنگ معدن شکسته شده حل می شود تا مقادیر را حل کند و سپس به سطح پمپ می شود، جایی که مقادیر رسوب می شوند.

سنگ معدن درجه بالاتر با شستشوی مخزن انجام می شود، که از دو طریق انجام می شود. یک روش در مقیاس بسیار بزرگ است، با چند هزار تن سنگ معدن در یک زمان در مخازن بزرگ بتنی با یک محلول در گردش.

 در روش دوم، مقادیر اندک سنگ معدن ریز سطح بالا در مخازن توسط هوا یا توسط پروانه های مکانیکی تحریک می شوند. هر دو راه حل پس از اتمام شستشو به بارش می رسند و رسوب می کنند.

شستشوی فشار با بهبود حلالیت جامداتی که فقط در فشار اتمسفر بسیار آهسته حل می شوند، زمان را کوتاه می کند. برای این فرآیند از اتوکلاو استفاده می شود، در هر دو سبک عمودی و افقی پس از شستشو، محلول حامله از محلول نامحلول جدا شده و رسوب میکند.

نتیجه گیری

مجموعه بازرگانی نوریان در زمینه بازاریابی و واردات مواد شیمیایی صنایع فرآوری به روش فلوتاسیون و لیچینگ فلزات از جمله مس، سرب، روی، آهن و ذغال سنگ فعال بوده و در جهت ارائه خدمات و مواد اولیه مناسب در کنار واردات محصولات خارجی، با ایجاد همکاری با موسسات دانش بنیان داخلی در جهت حمایت از صنایع داخلی کوشیده است.همچنین شما میتوانید برای اطلاع از دیگر محصولات مثل فروش انواع سدیم و یا فروش پتاسیم با گروه نوریان در ارتباط باشید.

 

در صورت تمایل به همکاری با ما رزومه خود را برای ما ارسال کنید.